East London Runners logo
 
 

Race Entries

Club members are invited to indicate below which future races they may have entered.

If several club members are running in the same race, the information below will help them to share cars, take group photographs and exchange race stories afterwards.

If your race is not shown, please contact the webmaster and it will be added.

Email: info@eastlondonrunners.org.uk

Please also find here a list of the key races attended by the club over the last 10 years.






Please choose a fixture



Please enter your email address




Sunday 17th November 2019 - Emer Casey Memorial London 10K

Andy Bolderstone

Saturday 23rd November 2019 - Chingford League - Race 3 Trent Park 5M XC

Arthur Diaz
Becky Evans
Maud Hodson
Mark Moir
Sandra Preston
Jacob Stevens

Sunday 24th November 2019 - Hertfordshire Half Marathon

Suzanne Bench
Arthur Diaz
Caroline Frith
Andrea Waller

Saturday 30th November 2019 - Clonakilty Waterfront Marathon X , West Cork

Arthur Diaz

Saturday 30th November 2019 - Essex Vets Cross Country Championships, Writtle

Calvin Bobin
Fiona Critchley
Sophie Edwards
Catriona Hoult

Sunday 1st December 2019 - Perivale 5

Caroline Frith

Sunday 1st December 2019 - Sunday XC League - Event 2 Trent Park

Maud Hodson
Susannah McLaren
Mark Moir
Jacob Stevens

Saturday 7th December 2019 - The Ware Cup (XC) hosted by Loughton AC

Arthur Diaz
Sandra Preston

Sunday 8th December 2019 - Royal Parks Winter Series 10km, Regents Park

Andy Bolderstone

Wednesday 11th December 2019 - Chingford League - Race 4 Olympic Velopark 5km **New**

Isabella Allan
Carolyn Edwards
Becky Evans
Mark Moir
Sandra Preston
Alexandra Rutishauser-Perera
Jacob Stevens

Sunday 15th December 2019 - Sikhs in the City Dawn to Dusk

Stuart Barton
Veronica Carrasco
Jakub Czeczotka
Karan Gadhia
Maud Hodson
Richard Kimmens
Alexandra Rutishauser-Perera
Jay Sangha
Jacob Stevens
Stephen Swan

Sunday 22nd December 2019 - Sunday XC League - Event 3 Fairland Valley Park

Carolyn Edwards
Maud Hodson
Susannah McLaren
Mark Moir
Alexandra Rutishauser-Perera
Jacob Stevens

Saturday 28th December 2019 - Ilford AC 1 mile Cross Country, Hainault Forest

Calvin Bobin
Sallyann Eyles
Maud Hodson
Alexandra Rutishauser-Perera

Sunday 29th December 2019 - Buntingford Year End 10

Stuart Barton

Sunday 29th December 2019 - Plain Crazy, Warminster

Caroline Frith

Saturday 4th January 2020 - Essex Cross Country Championships, Basildon

Arthur Diaz
Maud Hodson
James Nichols

Sunday 12th January 2020 - Sunday XC League - Event 4 Cassiobury Park, Watford

Veronica Carrasco
Arthur Diaz
Mark Moir
Jacob Stevens

Saturday 18th January 2020 - Chingford League - Race 5 Hackney Marshes 5m XC

Arthur Diaz
Becky Evans
Mark Moir
Jacob Stevens

Sunday 19th January 2020 - 30th Benfleet 15m

Calvin Bobin
Andy Bolderstone
Roselin Boramakot
Janet Bywater
Emily Clarke
Grant Conway
Peter Craik
Mounir Dahbi
Fiona Day
Arthur Diaz
Carlton DSouza
Rhys Edwards
Caroline Frith
Maud Hodson
Alex Jameson
James Nichols
Alexandra Rutishauser-Perera
Jacob Stevens
Stephen Taylor
Danny Wong

Saturday 25th January 2020 - Southern Cross Country Championships, Parliament Hill

Arthur Diaz
Mark Moir

Sunday 26th January 2020 - Khon Kaen International Marathon

Tom Woods

Sat 1st February 2020 - Chingford League - Race 6 Victoria Park 5m (Road)

Isabella Allan
Arthur Diaz
Becky Evans
Mark Moir
Jacob Stevens

Sunday 2nd February 2020 - Great Bentley Half Marathon

Andrew Baxter
Grant Conway
Stephen Taylor

Sunday 9th February 2020 - Cancer Research UK London Winter Run 10km

Isabella Allan
Fiona Day
Anna Dingle

Sunday 9th February 2020 - Sunday XC League - Event 5 Royston

Arthur Diaz
Mark Moir
Jacob Stevens

Saturday 22nd February 2020 - National Cross Country Championships, Nottingham

Arthur Diaz

Saturday 23rd February 2020 - White Marble Marathon

Dan Gritton

Saturday 29th February 2020 - Run Through Lee Valley Velopark February 2020

Fabrizio Stefanoni

Sunday 1st March 2020 - Essex 20 mile Championships, Rochford

Andrew Baxter
Calvin Bobin
Roselin Boramakot
Mark Boulton
Arthur Diaz
Carlton DSouza
Caroline Frith
Maud Hodson
Nick Hoult
James Nichols
Alexandra Rutishauser-Perera
Stephen Taylor

Sunday 1st March 2020 - The BIG Half

Isabella Allan
Gail Edwards
Karan Gadhia
Dan Gritton
Joseph Gunn
John Henry
Joanna Neville
Martin Quinlan
Jacob Stevens

Sunday 1st March 2020 - Tokyo Marathon

Jonathan Wooldridge

Thursday 4th March 2020 - Vitality Running World Cup begins

Don Bennett

Saturday 7th March 2020 - Chingford League Relays, Harrow Road Pavilion, Wanstead Flats

Veronica Carrasco
Becky Evans
Mark Moir
Jacob Stevens

Sunday 8th March 2020 - Roding Valley Half Marathon

Tina Bennett

Sunday 15th March 2020 - Brentwood Half Marathon

James Nichols

Saturday 21st March 2020 - Orion 15

Calvin Bobin

Sunday 29th March 2020 - London Landmarks Half Marathon

Jakub Czeczotka

Sunday 12th April 2020 - DPRK 2020 Pyongyang Marathon

Carlton DSouza

Sunday 19th April 2020 - Boston Marathon UK

Maud Hodson

Sunday 19th April 2020 - Brighton Marathon

William ODonoghue
Jacob Stevens

Sunday 26th Aril 2020 - Cracovia Maraton - Krakow, Poland

Arthur Diaz

Sunday 26th April 2020 - London Marathon 2020

Alice Barrett
Steven Bywater
Ford Cadiogan
Dan Gritton
Katherine Harris
James Nichols

Sunday 10th May 2020 - Halstead & Essex Marathon

Andrew Baxter
Maud Hodson

Sunday 17th May 2020 - Virgin Sport Hackney Half Marathon

Isabella Allan
Andy Bolderstone
Jakub Czeczotka
Shanavaz Malayodu

Sunday 14th June 2020 - Comrades Marathon

Tom Woods

Saturday 11th July 2020 - Lakeland Trails Ultra 55km

Arthur Diaz

Sunday 4th October 2020 - Lochness Marathon - Inverness, Scotland

Arthur Diaz

See also

 

Race Fixtures